ابزارک های وردپرس در مقابل بلوک ها – تفاوت چیست؟ (توضیح داد)

ابزارک های وردپرس در مقابل بلوک ها – تفاوت چیست؟ (توضیح داد)

آیا در تلاش برای درک تفاوت بین ویجت ها و بلوک های وردپرس هستید؟

ویجت ها و بلوک های وردپرس برای افزودن عناصر محتوای پویا به پست ها، صفحات، نوارهای کناری و قالب ها استفاده می شود. ویجت ها به مدت 16 سال جزء اصلی وردپرس بوده اند، در حالی که بلوک ها از سال 2018 تنها بخشی از پلتفرم بوده اند. آنها عملکردهای مشابهی را ارائه می دهند، اما یکسان نیستند.

در این مقاله، تفاوت بین ابزارک‌های وردپرس و بلوک‌ها را توضیح می‌دهیم تا بتوانید نحوه استفاده صحیح از آنها را بیاموزید.

در اینجا مروری کوتاه بر موضوعاتی است که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

ابزارک های وردپرس چیست؟

ویجت‌های وردپرس عناصر محتوای پویا هستند که می‌توانید آن‌ها را به قسمت‌های آماده ابزارک مانند نوارهای کناری اضافه کنید.

ابزارک ها در وردپرس 2.2 (مه 2007) معرفی شدند. هدف این بود که به کاربران راهی آسان برای اضافه کردن عناصر قابل تنظیم به وب‌سایت خود بدون نیاز به درج مکرر همان عنصر در انتهای پست‌های وبلاگ، یا ویرایش فایل‌های موضوع وردپرس خود برای ایجاد نوار کناری و کدنویسی دستی چیزی شبیه Google بود. کدهای ردیابی AdSense

کاربران می توانند به سادگی محتوا یا ویژگی هایی را با استفاده از ویجت هایی وارد کنند که لزوماً نباید بخشی از فایل های موضوعی کلی یا پست های وبلاگ آنها باشد.

ابزارک ها ایجاد وبلاگ ایده آل وردپرس خود را برای کاربران بسیار آسان کرده است و به آنها اجازه می دهد به راحتی تبلیغات بنر یا فرم های ثبت نام ایمیل را اضافه کنند.

به تدریج، تقریباً تمام قالب‌های وردپرس، ویجت‌ها را با افزودن قسمت‌های آماده برای ویجت در طراحی و طرح‌بندی‌هایشان تطبیق دادند. اغلب این ها ستون های کناری و پاورقی بودند.

این همان چیزی است که ویرایشگر ویجت وردپرس تا زمان انتشار وردپرس 5.8 در سال 2021 به نظر می رسید.

بلوک ها در وردپرس چیست؟

بلوک ها عناصری هستند که کاربران می توانند با استفاده از ویرایشگر محتوای وردپرس به یک منطقه اضافه کنند. وردپرس به این ویرایشگر محتوای بلوک در وردپرس 5.0 تغییر مکان داد.

همچنین ممکن است آن را با عنوان ویرایشگر گوتنبرگ، که نام کد توسعه آن بود، ببینید.

بلوک ها بسیار شبیه به ویجت ها هستند زیرا هر کدام یک عنصر از صفحه یا پست را کنترل می کنند. با این حال، برخلاف ویجت‌ها، بلوک‌ها تنها به عنوان بخشی از ویرایشگر پست و صفحه معرفی شدند، به این معنی که نمی‌توان آن‌ها را به راحتی به قسمت‌هایی مانند پاورقی یا نوار کناری یک سایت اضافه کرد.

یک بلوک را می توان در یک پست یا صفحه برای هر عنصری، از جمله پاراگراف، تصویر، گالری، ویژگی خاص افزونه مانند ثبت نام ایمیل یا جاسازی ویدیو، درج کرد.

همچنین بلوک‌هایی برای افزودن عناصر طرح‌بندی مانند جلد، قالب، جداول، ستون‌ها، گروه‌ها و موارد دیگر وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، آموزش کامل ویرایشگر بلوک وردپرس ما را بررسی کنید که به شما نشان می دهد چگونه از ویرایشگر پیش فرض برای ایجاد طرح بندی محتوای زیبا استفاده کنید.

تفاوت بین ابزارک ها و بلوک ها در وردپرس

تا قبل از نسخه 5.8 وردپرس، تفاوت بین ویجت ها و بلوک ها کاملاً آشکار بود.

کاربران ویجت ها را به قسمت های آماده ویجت موضوع خود اضافه کردند. آنها در درجه اول برای نمایش عناصر محتوای غیر پست/صفحه استفاده می شوند. به عنوان مثال، لیست پست های اخیر، لینک های مهم، تبلیغات بنری، فرم ها و غیره.

با این حال، تفاوت بین ویجت ها و بلوک ها در حال حاضر کاملا مبهم است.

ویجت ها عناصر مستقلی هستند که می توانند در مناطق آماده ابزارک مانند نوارهای کناری در یک وب سایت وردپرس استفاده شوند.

بلوک ها نیز آیتم های مستقلی هستند که از طریق ویرایشگر بلوک به آنها دسترسی پیدا می کنید. آنها را می توان در پست ها و صفحات و همچنین در مناطق آماده ویجت استفاده کرد. اگر ویرایشگر کامل سایت در قالب شما فعال باشد، می‌توانید از آنها در قالب‌ها استفاده کنید.

ویجت ها اولین ابزارهایی بودند که به توسعه دهندگان اجازه دادند تا عناصر دیگری مانند فرم های تماس، توصیفات، فیدهای رسانه های اجتماعی و موارد دیگر را نمایش دهند.

با این حال، همان را می توان با استفاده از بلوک به دست آورد. بسیاری از بهترین افزونه های وردپرس در حال حاضر دارای بلوک هایی هستند که می توانید در هر جایی اضافه کنید.

به عنوان مثال، WPForms دارای یک بلوک فرم تماس است که می توانید آن را در هر جایی برای نمایش فرم اضافه کنید.

به همین ترتیب، All in One SEO با بلوک های محتوا، نقشه سایت HTML، ناوبری با ناوبری و موارد دیگر همراه است.

یک ویرایشگر ویجت مبتنی بر بلوک

وردپرس قصد دارد ویرایشگر بلوک را برای ویرایش تمام قسمت های وب سایت شما، از جمله مناطق آماده ابزارک، تطبیق دهد.

برای تحقق این امر، ویرایشگر ویجت مبتنی بر بلوک جدید در وردپرس 5.8 معرفی شد.

کاربران اکنون می‌توانند از بلوک‌ها در قسمت‌های آماده ویجت تم‌های خود استفاده کنند.

ویجت ها هنوز در دسترس هستند ظاهر » ویجت ها منو.

با این حال، اگر از یک تم مبتنی بر بلوک استفاده می‌کنید که مناطق آماده ابزارک تعریف نشده است، ممکن است آن را در آنجا نبینید. خواهید دید ظاهر » ویرایشگر بجای.

بسیاری از ویجت‌های قدیمی وردپرس دارای بلوک‌هایی هستند که می‌توانند همین کار را انجام دهند.

روی دکمه افزودن بلوک جدید (+) کلیک کنید و دسته‌ای از بلوک‌ها را خواهید دید که به عنوان ابزارک دسته‌بندی می‌شوند.

اینها همچنان بلوک هستند، اما به سادگی به عنوان ابزارک دسته بندی می شوند تا کاربران بتوانند درک کنند که این بلوک ها مانند ویجت های قدیمی رفتار می کنند.

با این حال، اگر کاربر همچنان نیاز به استفاده از ویجت قدیمی دارد که بلوک جایگزین ندارد، می‌تواند با استفاده از بلوک ابزارک‌های قدیمی این کار را انجام دهد.

اگر یک افزونه وردپرس بلوکی دارد که می توانید آن را به پست ها و صفحات اضافه کنید، اکنون می توانید از همان بلوک در مناطق آماده ابزارک نیز استفاده کنید.

توسعه دهندگان تم همچنین می توانند بلوک های سفارشی ایجاد کنند که کاربران می توانند به قسمت های مختلف وب سایت خود اضافه کنند.

آینده ابزارک های وردپرس

وردپرس در حال حرکت به سمت استفاده از روشی بصری و یکپارچه تر برای ویرایش محتوای یک وب سایت وردپرسی است.

این بدان معناست که ویجت های قدیمی دیگر در دسترس نخواهند بود. توسعه دهندگان قالب و افزونه وردپرس اکنون در حال تطبیق و اضافه کردن پشتیبانی برای ویرایشگر بلوک در محصولات خود هستند.

با این حال، بسیاری از تم های وردپرس هنوز از ویجت های قدیمی استفاده می کنند. به همین ترتیب، بسیاری از افزونه های وردپرس هنوز از کدهای کوتاه و ابزارک های قدیمی استفاده می کنند.

اگر همچنان نیاز به استفاده از ویجت های قدیمی دارید، می توانید مسدود کردن ویجت ها را در وردپرس غیرفعال کنید.

راه آسان این است که این کار را با استفاده از افزونه WPCode رایگان انجام دهید، که به شما امکان می دهد وردپرس را بدون اضافه کردن ده ها افزونه سفارشی کنید.

دارای قطعات از پیش ساخته شده ای است که می توانید از آنها برای غیرفعال کردن ابزارک های مسدود استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از افزونه کلاسیک ابزارک‌ها استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر، راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه نصب افزونه وردپرس را ببینید.

هنگامی که این افزونه فعال می شود، به سادگی ویرایشگر ویجت مبتنی بر بلوک را با صفحه ویجت قدیمی جایگزین می کند.

توجه داشته باشید: افزونه Classic Widgets فقط تا سال 2024 پشتیبانی می‌شود. پس از آن، افزونه به‌روزرسانی یا پشتیبانی نمی‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم از WPCode برای سفارشی‌سازی خود در آینده استفاده کنید.

بلوک در مقابل ابزارک – کدام بهتر است؟

ما به کاربران توصیه می کنیم در اسرع وقت از ویرایشگر ویجت مبتنی بر بلوک جدید استفاده کنند، زیرا این مسیری است که توسعه وردپرس در آن پیش می رود.

استفاده از آن آسان، مدرن و انعطاف پذیرتر از صفحه ویجت های قبلی است.

اگر افزونه یا قالب وردپرس در وب سایت شما از ابزارک های مبتنی بر بلوک پشتیبانی نمی کند، می توانید با توسعه دهنده تماس بگیرید و از آنها بخواهید که ویجت های خود را به بلوک تبدیل کنند.

اگر برنامه‌ای برای انتشار به‌روزرسانی ندارند، می‌توانید به راحتی افزونه‌ها یا تم‌های جایگزین برای جایگزینی آنها پیدا کنید.

امیدواریم این مقاله به شما در درک تفاوت بین ابزارک‌های وردپرس و بلوک‌ها کمک کرده باشد. همچنین ممکن است بخواهید انتخاب ما از بهترین پلاگین های بلوک برای وردپرس را ببینید یا راهنمای ما در مورد تفاوت بین ویرایشگر بلاک و سازندگان صفحه را ببینید.

اگر از این مقاله لذت بردید، لطفا در کانال یوتیوب ما برای آموزش های ویدئویی وردپرس مشترک شوید. شما همچنین می توانید ما را در توییتر و فیس بوک