منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • نمونه هایی از انواع نام دامنه و پسوند (2022)

نمونه هایی از انواع نام دامنه و پسوند (2022)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نمونه هایی از انواع نام دامنه و پسوند (2022)

اینترنت به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. امروزه همه از آن استفاده می کنند – از افراد گرفته تا سازمان های تجاری و ارگان های دولتی. به لطف رشد اینترنت، بسیاری از افراد می توانند سایت های تجاری موفقی ایجاد کنند که درآمد زیادی برای آنها به ارمغان بیاورد.

یکی از جنبه های مهم و سرمایه گذاری برای یک وب سایت نام دامنه است. بیایید در مورد این موضوع بحث کنیم و به شما در درک اصول اولیه کمک کنیم.

حتی نام دامنه چیست؟

نام‌های دامنه، شناسه‌های آدرس منحصربه‌فردی هستند که برای دسترسی به وب‌سایت‌ها از آنها استفاده می‌کنیم. این متن نشان دهنده آدرس IP دیجیتال این وب سایت است تا بتوانید از نرم افزار مشتری برای دسترسی آسان به وب سایت ها استفاده کنید. به عبارت دیگر، به جای استفاده از اعداد برای شناسایی و دسترسی به یک سایت، از متن نام دامنه استفاده می کنیم.

به عبارت ساده، نام دامنه متنی است که برای بازدید از یک سایت خاص در پنجره مرورگر خود تایپ می کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید به Google بروید، “google.com” را تایپ کنید. با این حال، نام دامنه و آدرس اینترنتی را اشتباه نگیرید.

می توانید هر دو را در یک پنجره مرورگر پیدا کنید، اما URL شامل نام دامنه، پروتکل انتقال استفاده شده و مسیر وب سایت است.

آدرس وب سایت شما

اگر URL را دارید: “https://en.wikipedia.org/wiki/Domain_Name”“HTTPS” نشان دهنده پروتکل استفاده شده است، “en.wikipedia.org” نام دامنه است، و “wiki” و “نام دامنه” مسیرهایی به صفحات خاص هستند.

نحوه کار نام دامنه

وقتی آدرس یا نام دامنه را در نوار جستجو وارد می کنید، می توانید سایت مورد نظر را در عرض چند ثانیه پیدا کنید. این فرآیندی است که همه ما در این مرحله به آن عادت کرده ایم و آن را بدیهی می دانیم. با این حال، بسیاری از چیزها در پشت صحنه عمل می کنند تا این امکان را فراهم کنند.

همانطور که قبلا ذکر شد، هر وب سایت آدرس IP مخصوص به خود را دارد که مشابه آدرس IP هر رایانه در اینترنت است. با این حال، وب‌سایت‌های زیادی در وب وجود دارند و به خاطر سپردن این آدرس‌های IP ممکن است طولانی و دشوار باشد.

اینجا جایی است که DNS (سیستم نام دامنه) وارد عمل می شود. این سیستم شبکه وسیعی از سرورها است که در سرتاسر جهان قرار دارد و افراد را با استفاده از آدرس IP آن سایت ها به عنوان شناسه به وب سایت ها متصل می کند. DNS این آدرس‌های IP عددی را به دامنه تبدیل می‌کند تا بتوانیم آنها را راحت‌تر درک کنیم.

پسوندهای نام دامنه

ICANN پسوندهای نام دامنه را در سال 1998 معرفی کرد، زمانی که این سازمان شش پسوند دامنه سطح بالا را ایجاد کرد، از جمله .org، .gov، .mil، .edu، .net و .com. امروزه همه ما با این افزونه ها آشنا هستیم و مرتباً آنها را می بینیم و استفاده می کنیم.

این افزونه‌ها برای دسته‌بندی نام‌های دامنه در گروه‌های مختلف و آسان‌تر یافتن آن‌ها طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، وب سایت های دولتی، مؤسسات و کالج ها عمدتاً از پسوند ‘.org’ استفاده می کنند.

در عین حال، این پسوندها پیچیدگی را کاهش می دهند و گزینه های بیشتری برای نام دامنه ارائه می دهند. به عنوان مثال، می توانید دو نام دامنه یکسان با پسوندهای مختلف داشته باشید. همانطور که اینترنت تکامل یافت، پسوندهای دامنه نیز پیشرفت کردند و امروزه پنج دسته مختلف وجود دارد (در مورد موارد زیر بیشتر توضیح می دهیم).

چرا آنها مهم هستند؟

نام های دامنه به دلایل زیادی ضروری هستند، اما سه چیز اصلی وجود دارد که برای دستیابی به آنها خدمت می کنند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نام‌های دامنه خوب این است که تأثیر اولیه خوبی بگذارند و به مردم کمک کنند کسب و کار شما را به خاطر بسپارند. مشتریان بالقوه می توانند فوراً نام های منحصر به فرد و آسان برای به خاطر سپردن را بیاموزند.

نام دامنه همچنین می تواند به تعریف یک برند کمک کند و به بازدیدکنندگان وب سایت اجازه دهد تا به سرعت تجارت شما را درک کنند.

شما می توانید از نام دامنه برای بهینه سازی موتورهای جستجو استفاده کنید زیرا وب سایت ها می توانند کلمات کلیدی اصلی خود را به نام دامنه خود اضافه کنند. شما مجبور نیستید از دامنه‌های کلیدواژه مطابقت دقیق استفاده کنید، اما بهتر است آنها را نزدیک و مرتبط کنید.

انواع نام دامنه با مثال

بسیاری از پسوندهای دامنه مختلف، ظاهر کل URL را تغییر می دهند. همه آنها نقشی را ایفا می کنند زیرا بر تصور کلی از نام دامنه تأثیر می گذارند. مهم است که یاد بگیرید چگونه پسوندها را تشخیص دهید و موقعیت آنها را درک کنید.

دامنه های سطح بالا

دامنه های سطح بالا (TLD) در بالاترین سطح پسوند دامنه در سلسله مراتب هستند و همیشه در انتهای یک آدرس وب ظاهر می شوند. به همین دلیل، آنها را انتهای دامنه نیز می نامند.

IANA (Internet Assigned Numbers Authority) این دامنه ها را با تنظیم وجود آنها و فروش حقوق به ثبت کننده های دامنه خاص تخصیص و مدیریت می کند.

در ابتدا، ICANN شش دامنه سطح بالا را معرفی کرد، اما با گسترش اینترنت، تقاضا برای نام های دامنه منحصر به فرد جدید افزایش یافت. برخی از این موارد محدود به سازمان‌های خاصی هستند، مانند .org، که فقط می‌توانند از وب‌سایت‌های دولتی استفاده کنند.

نمونه هایی از دامنه های سطح بالا (TLD)

 • .com (تجاری)
 • .net (شبکه)
 • .mil (نظامی)
 • .gov (دولت)
 • .edu (آموزشی)
 • .org (سازمان)

دامنه های سطح بالای عمومی

دامنه‌های سطح بالای عمومی (gTLD) نیز دامنه‌های سطح بالایی هستند، اما حوزه موضوعی را نشان می‌دهند که به gTLD‌های حمایت‌شده و غیرحمایت‌شده تقسیم می‌شوند.

حامیان، gTLD های حمایت شده را محدود می کند زیرا سازمان ها این دامنه ها را مدیریت و کنترل می کنند.

از سوی دیگر، ICANN و شرکای آن آدرس‌های بدون حمایت را به صورت متمرکز مدیریت و کنترل می‌کنند. در ابتدا، آن‌ها این افزونه‌ها را فقط در موقعیت‌های خاص ارائه می‌کردند، زیرا .net فقط برای ISP‌ها رزرو شده بود، اما افراد و شرکت‌ها نیز امروزه می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

نمونه هایی از دامنه های سطح بالای عمومی (gTLD)

حمایت شده توسط:

 • .محل کار
 • .mil (نظامی)
 • .gov (دولت)
 • .aero (هوانوردی)

بدون حمایت:

 • .pro (حرفه ای)
 • .نام
 • .biz (کسب و کار)

دامنه های سطح دوم

دامنه های سطح دوم یا SLD ها، پسوندهای انتخابی تحت TLD ها هستند و بنابراین اغلب به سادگی به عنوان “نام دامنه” شناخته می شوند.

اگرچه آنها تحت TLD هستند، اما برای سئو و تجربه کاربر مهم تر هستند زیرا کلمات کلیدی و محتوای یک وب سایت را توصیف می کنند.

دامنه‌های سطح دوم به شرکت‌ها و افراد این فرصت را می‌دهند که چیزی را درج کنند که مصرف‌کنندگان می‌توانند با وب‌سایت‌هایشان مرتبط باشند و برند را تقویت کند.

نمونه هایی از دامنه های سطح دوم (SLD)

 • .مثال.com
 • .مدرسه.com
 • .بازار یابی.biz

دامنه های سطح سوم

دامنه ها یا زیر دامنه های سطح سوم اختیاری هستند، اما می توانید آنها را قبل از دامنه های سطح دوم قرار دهید. کاربران معمولاً آنها را اضافه می کنند تا ساختار بهتری به محتوای وب سایت و صفحات وب ارائه کنند.

به عنوان مثال، افزودن تم ها و گزینه های زبان مختلف به یک دامنه سطح سوم در عین معنی دادن به آن و عدم تغییر نام دامنه امکان پذیر است.

به‌طور پیش‌فرض، اکثر وب‌سایت‌ها دارای دامنه سطح سوم «www» هستند، اما همیشه اینطور نیست، به خصوص برای شرکت‌های بزرگ‌تر، زیرا صفحات زیادی دارند و حتی ممکن است از پسوندهای «www1» و «www2» استفاده کنند.

نمونه هایی از دامنه های سطح سوم (زیر دامنه ها)

 • www.domain.co.uk
 • اخبار.domain.co.uk

دامنه های سطح بالای کد کشور

دامنه‌های سطح بالای کد کشور (ccTLD) پسوند دامنه برای کشورها، دولت‌های مستقل و سرزمین‌های وابسته هستند. آنها همیشه دو حرف دارند که نشان دهنده هر کشور است.

به عنوان مثال، یک پسوند برای بریتانیا “UK” خواهد بود، اما ICANN این الحاقات را برای مناطقی که از نظر جغرافیایی جدا شده اند به کشورهای مادر خود اختصاص می دهد.

به عبارت دیگر، اگر در حال ساخت سایتی هستید که نیازهای مخاطبان جهانی را برآورده کند، باید از ccTLD ها اجتناب کنید. با این حال، کشورهای بزرگی که خواهان وب سایت های تخصصی هستند از این افزونه ها برای مشتریان محلی استفاده می کنند.

نمونه‌هایی از دامنه‌های سطح بالای کد کشور (ccTLD)

 • uk (بریتانیا)
 • .fr (فرانسه)
 • .us (ایالات متحده آمریکا)
 • .ca (کانادا)

نتیجه

هنگام ایجاد یک وب سایت، انتخاب نام دامنه یکی از مهمترین تصمیماتی است که باید بگیرید. وقتی این نام را انتخاب کردید، دیگر راه برگشتی ندارید مگر اینکه بخواهید از نو شروع کنید و حتی پول بیشتری خرج کنید. وقت بگذارید و تمام گزینه های موجود را بررسی کنید و مطمئن شوید که برای یافتن ترکیب مناسب کمی تحقیق در مورد کلمات کلیدی انجام دهید.